RS/MN
A.net/MN
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Hamline University Track and Field and Cross Country - Saint Paul, Minnesota
Pipers
1536 Hewitt Avenue, Saint Paul, Minnesota, 55104, United States
Report
Block
Home
Photos
Blog
News
Videos
Schedule/Results
Records
Athletes
News
Write News
RSS Feed
Folders
2009 - (1 articles)
2010 - (2 articles)
2011 - (4 articles)
2012 - (37 articles)
2013 - (172 articles)
2014 - (125 articles)
2015 - (108 articles)
2016 - (87 articles)
2017 - (84 articles)
2018 - (114 articles)
2019 - (92 articles)
2020 - (61 articles)
2021 - (78 articles)
2022 - (74 articles)
2023 - (57 articles)
Featured
0
Misc News
24
hamlineathletics.com Mens T&F
35
hamlineathletics.com Mens XC
9
hamlineathletics.com Womens T&F
32
hamlineathletics.com Womens XC
8
All
108
2015 Results - Wisconsin La Crosse Outdoor Qualifier
May 17th 2015, 3:30pm
Pipers To Send Quartet To NCAA D-III TF Meet
May 17th 2015, 9:10am
Pipers To Send Quartet To NCAA D-III TF Meet
May 17th 2015, 8:33am
Putland, Urbanowicz Third at La Crosse Meet
May 16th 2015, 8:46am
Tom Larson Sets 200 Meter Record at UW-La Crosse Meet
May 16th 2015, 8:32am
Women's Track Earns Six Spots On All-Conference Team
May 14th 2015, 4:20pm
«
5
»
Search
2015 Results - Wisconsin La Crosse Outdoor Qualifier
Published by
DyeStatCOLLEGE.com
May 17th 2015, 3:30pm
Comments
Wisconsin La Crosse Outdoor Qualifier
- May 14, 2015
La Crosse, WI, US
Timing/Results by:
Prime Time Race Timing And Event Management,
« Filter Results by Team: »
Augsburg
Bethel (MN)
Buena Vista
Carleton
Coe
Concordia-Moorhead
Edgewood
Gustavus Adolphus
Hamline
Lawrence University
Loras
Luther
Macalester
Minnesota-Morris
Nebraska Wesleyan
Ripon
Simpson College (IA)
St Benedict
St Catherine
St Cloud State
St John's (MN)
St Mary's (MN)
St Olaf College
St Scholastica
St Thomas (MN)
Unattached
Viterbo Univ
Wartburg
WI Track Club
Wisconsin-Eau Claire
Wisconsin-La Crosse
Wisconsin-Milwaukee
Wisconsin-Oshkosh
Wisconsin-Platteville
Wisconsin-River Falls
Wisconsin-Stevens Point
Wisconsin-Stout
Wisconsin-Superior
Wisconsin-Whitewater
Men:
100m
|
200m
|
400m
|
800m
|
1500m
|
5k
|
3k Steeple
|
110h
|
400h
|
4x100m
|
4x400m
|
Shot
|
Discus
|
Javelin
|
Hammer
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Women:
100m
|
200m
|
400m
|
800m
|
1500m
|
5k
|
3k Steeple
|
100h
|
400h
|
4x100m
|
4x400m
|
Shot
|
Discus
|
Javelin
|
Hammer
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Mens 100m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Witt, Parker
9
Wisconsin-Whitew
10.61
nwi
1
2
Crockett, Jordan
12
Wisconsin-River
10.73
nwi
1
3
Paynotta, David
11
Wisconsin-River
10.75
nwi
1
4
Flemington, Jordan
9
Nebraska Wesleya
10.78
nwi
1
5
Terry, Justin
11
Minnesota-Morris
10.89
nwi
1
Mens 100m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Koenen, Alex
11
Wisconsin-La Cro
10.59
nwi
4
1
Dennis, Thurgood
12
Wisconsin-Eau Cl
10.66
nwi
1
1
Allan, Naji
11
Wisconsin-Oshkos
10.66
nwi
3
1
Paynotta, David
11
Wisconsin-River
10.72
nwi
2
2
Flemington, Jordan
9
Nebraska Wesleya
10.76
nwi
4
2
Witt, Parker
9
Wisconsin-Whitew
10.77
nwi
3
3
Rothering, Zach
10
Wisconsin-La Cro
10.83
nwi
3
2
Terry, Justin
11
Minnesota-Morris
10.84
nwi
2
3
Crockett, Jordan
12
Wisconsin-River
10.87
nwi
4
2
Mertens, Caleb
11
Wisconsin-Platte
10.90
nwi
1
3
Adams, Matt
10
Wisconsin-La Cro
10.93
nwi
2
3
Larson, Tom
11
Hamline
10.96
nwi
1
4
Zarnoth, Brandon
12
Wisconsin-Eau Cl
10.99
nwi
2
4
Sauro, Daniel
10
St Thomas (MN)
10.99
nwi
4
5
Dowell, Mitchell
11
Wisconsin-Platte
11.03
nwi
4
4
Peterson, Nolan
9
Wisconsin-Oshkos
11.04
nwi
3
5
Olson, Jaron
9
Wisconsin-Oshkos
11.05
nwi
3
4
Johnson, Charles
9
Bethel (MN)
11.13
nwi
1
5
Navin, Brandon
11
Wisconsin-Platte
11.19
nwi
1
6
Mora, Derrick
12
Hamline
11.19
nwi
4
6
Troutman, Ty
12
Wartburg
11.21
nwi
3
5
Meagher, DJ
11
Wisconsin-Eau Cl
11.24
nwi
2
6
Whitehead, Trevor
10
Wisconsin-Platte
11.27
nwi
1
6
Bartels, Matt
9
Viterbo Univ
11.33
nwi
2
7
Solberg, Nicholas
12
Minnesota-Morris
11.39
nwi
3
7
Sallis, Terris
12
Wartburg
11.46
nwi
1
7
Herman, Tyler
11
Lawrence Univers
11.53
nwi
2
8
Griest, Garrison
9
Wisconsin-Oshkos
11.65
nwi
3
7
Murphy, Sean
11
St Thomas (MN)
11.66
nwi
4
8
Gertschen, Devan
9
Wisconsin-Oshkos
11.98
nwi
4
9
Boeh, Jackson
9
Lawrence Univers
12.94
nwi
4
Mens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
8
Bredy, Derek
Unattached
21.25
nwi
1
1
Denman, Ross
10
Wisconsin-La Cro
21.47
nwi
1
2
Witt, Parker
9
Wisconsin-Whitew
21.47
nwi
1
7
Egbuyor, Manni
Unattached
21.75
nwi
2
3
Koenen, Alex
11
Wisconsin-La Cro
21.76
nwi
1
1
Larson, Tom
11
Hamline
21.80
nwi
2
4
Prince, Cody
12
Wisconsin-Eau Cl
21.89
nwi
1
5
White, Cory
12
Wisconsin-Eau Cl
21.95
nwi
1
6
Paynotta, David
11
Wisconsin-River
21.96
nwi
1
2
Pientok, Jake
10
Wisconsin-Eau Cl
22.01
nwi
2
3
Gassman, Zac
12
Loras
22.14
nwi
2
7
Crockett, Jordan
12
Wisconsin-River
22.26
nwi
1
4
Drexler, Connor
10
Wisconsin-Eau Cl
22.28
nwi
2
5
Jordan, Ben
10
Wisconsin-La Cro
22.44
nwi
2
1
Klamm, Patrick
10
Bethel (MN)
22.56
nwi
3
6
Terry, Justin
11
Minnesota-Morris
22.65
nwi
2
2
Bartels, Matt
9
Viterbo Univ
22.74
nwi
3
1
Meagher, DJ
11
Wisconsin-Eau Cl
22.93
nwi
4
2
Troutman, Ty
12
Wartburg
23.06
nwi
4
3
Solberg, Nicholas
12
Minnesota-Morris
23.07
nwi
4
3
Tradewell, Jordan
12
St John's (MN)
23.23
nwi
3
4
Griest, Garrison
9
Wisconsin-Oshkos
23.31
nwi
3
4
Mergens, Chris
12
St John's (MN)
23.92
nwi
4
5
Rossow, Kyle
12
St John's (MN)
24.50
nwi
4
6
Fritz, Zak
12
Wisconsin-Whitew
28.93
nwi
4
5
Adams, Matt
10
Wisconsin-La Cro
NT
nwi
3
Mens 400m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Goerdt, Josh
12
Loras
47.77
1
2
Dennis, Morris
9
St Mary's (MN)
48.04
1
3
Beaudo, Brian
12
Wisconsin-Oshkos
48.22
1
4
Denu, Jared
12
Wisconsin-Whitew
48.34
1
5
LaJeunesse, William
11
Wisconsin-Eau Cl
48.42
1
1
Paske, Jimmy
10
Wisconsin-Eau Cl
48.71
2
6
McGuire, Dean
9
Wisconsin-La Cro
48.71
1
7
Gradoville, Brandon
10
Loras
49.04
1
8
Foster, Stedman
11
Loras
49.13
1
2
Zarnoth, Brandon
12
Wisconsin-Eau Cl
49.26
2
3
Royer, Sean
12
Wisconsin-La Cro
49.80
2
4
Dolphin, Levi
9
Wartburg
49.93
2
5
Drexler, Connor
10
Wisconsin-Eau Cl
50.03
2
6
Schwartz, Drew
10
Wartburg
50.21
2
9
Zanoya, Reid
12
Wisconsin-Oshkos
50.27
1
7
Tradewell, Jordan
12
St John's (MN)
50.45
2
8
DeMott, Dillon
9
Wartburg
50.61
2
1
Zeien, Logan
9
Wisconsin-Whitew
51.07
3
9
Yerhot, Paul
Unattached
51.39
2
2
Fritz, Zak
12
Wisconsin-Whitew
51.77
3
3
Herman, Tyler
11
Lawrence Univers
52.03
3
4
Gniot, Ethan
9
Lawrence Univers
52.09
3
5
Bjornstal, Ryan
9
Wisconsin-Stout
52.45
3
6
Fuelling, Chris
11
Lawrence Univers
53.73
3
7
Mangan, Pat
12
Lawrence Univers
54.11
3
Mens 800m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
6
Rodriguez, Nathan
Unattached
1:50.65
1
1
Woodson, Seth
12
Buena Vista
1:51.31
1
2
Freeborn, Beau
10
Coe
1:52.34
1
1
Green, Nicholas
11
Wartburg
1:52.82
2
3
Feichtinger, Thomas
11
St John's (MN)
1:52.98
1
2
Bach, Samual
12
St Thomas (MN)
1:53.67
2
7
Evans, Josh
Unattached
1:53.72
1
3
Message, Matt
11
Wisconsin-Stout
1:54.31
2
4
Hochstetler, Justin
12
Wartburg
1:55.52
2
4
Graham, Ryan
10
Wisconsin-Eau Cl
1:55.82
1
1
Rossow, Kyle
12
St John's (MN)
1:56.87
3
2
Janssen, Tyler
9
Nebraska Wesleya
1:57.39
3
8
Rosen, Matt
Unattached
1:57.41
1
3
Jewson, Sam
9
Hamline
1:57.44
3
4
Butler, Bryan
9
Nebraska Wesleya
1:57.98
3
5
Iverson, Luke
12
Augsburg
1:58.21
3
6
Thoreson, Doug
12
St Thomas (MN)
1:58.24
3
5
Hinz, Joe
10
Wisconsin-La Cro
1:58.55
1
7
McKenna, Nolan
Unattached
1:58.72
3
1
Plugge, Cory
9
Nebraska Wesleya
1:59.67
4
5
Allen, Michael
10
Ripon
2:00.35
2
2
Dlouhy, Curtis
11
Nebraska Wesleya
2:00.83
4
3
Simon, Peter
10
Concordia-Moorhe
2:00.84
4
4
Nur, Ahmed
12
Augsburg
2:01.49
4
8
Hurley, keeghan
Unattached
2:01.50
3
5
Bishop, Alex
10
Luther
2:01.68
4
6
Wawrzyniakowski, Zach
10
Wisconsin-Eau Cl
2:01.80
4
9
Johnson, Andrew
Unattached
2:01.86
4
7
Erickson, Luke
11
Augsburg
2:01.91
4
8
Schrupp, Matt
9
Wisconsin-Eau Cl
2:02.83
4
10
Smits, Eric
Unattached
2:02.94
4
11
Grant, Samuel
Unattached
2:05.75
4
Mens 1500m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
11
Ali, Obsa
Unattached
3:47.40
1
1
Lara, Roberto
9
Wisconsin-Oshkos
3:47.95
1
2
Coffey, Joe
10
St Olaf College
3:48.29
1
3
Wintheiser, Grant
12
St Olaf College
3:48.70
1
12
Curts, Daniel
Unattached
3:48.78
1
4
Feichtinger, Thomas
11
St John's (MN)
3:48.86
1
5
Paulson, Marcus
12
Wisconsin-Milwau
3:49.31
1
6
Cooper, Matt
10
Wisconsin-Eau Cl
3:49.53
1
7
Bjork, Sean
10
St Olaf College
3:49.84
1
8
Eggers, Jacob
10
St Olaf College
3:50.18
1
13
Easker, Aaron
Unattached
3:50.96
1
1
Moser, Chase
12
Wartburg
3:52.53
2
7
McKenna, Nolan
Unattached
3:52.81
2
2
Paucek, Brendan
9
Wisconsin-Eau Cl
3:54.20
2
14
O'Brien, Cole
10
Unattached
3:54.71
1
8
Hurley, keeghan
Unattached
3:57.37
2
9
Kerska, Garrett
12
Wisconsin-La Cro
3:58.03
1
3
Rosenberg, Michael
10
Wisconsin-La Cro
3:58.13
2
4
Hermsen, Ryan
11
Wartburg
3:58.34
2
1
Wagener, Kyle
12
St Olaf College
4:02.04
3
5
Rosvold, Erik
11
Wisconsin-Eau Cl
4:02.07
2
9
Woodford, Brad
9
Unattached
4:03.73
2
2
Mohamed, Mohamed
11
Augsburg
4:04.11
3
6
Haugen, Connor
10
Bethel (MN)
4:04.45
2
11
HELTON, BLAKE
WI Track Club
4:05.00
3
3
Bugler, Ryan
10
St John's (MN)
4:05.62
3
4
Erickson, Luke
11
Augsburg
4:07.50
3
5
Maes, Ryan
10
Wisconsin-Whitew
4:09.31
3
6
Davies, Cam
11
Lawrence Univers
4:09.88
3
7
Wolter, Scott
9
Wisconsin-Whitew
4:13.14
3
12
Reiners, Jake
WI Track Club
4:16.22
3
8
Hutchinson, Azavier
9
Nebraska Wesleya
4:17.35
3
9
Huss, Chris
10
Augsburg
4:28.87
3
10
Jones, John
12
Nebraska Wesleya
4:34.49
3
10
Heinz, Tyler
Unattached
NT
1
Mens 5000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Petersson, Nick
10
Wisconsin-Eau Cl
15:04.43
1
2
Newsum, Jovan
10
St Mary's (MN)
15:10.67
1
3
Brown, Tanner
11
Nebraska Wesleya
15:17.65
1
4
Jensen, Isaac
10
Luther
15:19.69
1
5
Salan, Abdullahi
9
Augsburg
15:25.05
1
6
Gandul, Ash
9
Nebraska Wesleya
15:26.58
1
7
Rock, Nathan
11
Hamline
15:27.65
1
8
Duethman, Erik
9
Luther
15:40.87
1
9
Woloszyn, Henry
9
Wisconsin-Eau Cl
15:45.97
1
10
Rudquist, Matt
12
Wisconsin-Whitew
15:47.33
1
11
Knapp, Tyler
9
Nebraska Wesleya
15:49.62
1
12
Logan, James
10
Hamline
15:54.95
1
13
Edwards, Max
9
Lawrence Univers
15:57.84
1
14
Huffman, Riley
9
Wisconsin-Eau Cl
16:01.05
1
15
Coyle, Austin
10
Nebraska Wesleya
16:31.10
1
16
Bohlken, Connor
11
Nebraska Wesleya
16:34.44
1
17
Secor, Isaac
11
St John's (MN)
16:47.68
1
18
Truong, Phil
10
Nebraska Wesleya
17:03.71
1
19
Paladie, Anthony
9
Hamline
17:14.53
1
20
Rantis, Peter
10
Lawrence Univers
17:19.11
1
21
Collins, Michael
11
St John's (MN)
18:02.14
1
Mens 3k Steeple
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Brown, Jake
12
St Olaf College
9:04.51
1
2
Frawley, JJ
10
Wartburg
9:40.49
1
3
Ewers, Ian
10
Wisconsin-La Cro
9:43.61
1
4
Marpe, Zach
10
Wartburg
9:43.83
1
5
Giamberdino, Joe
12
Macalester
9:49.02
1
6
Brandt, Clare
11
Luther
9:49.71
1
7
Lamp, Alex
12
Buena Vista
9:55.67
1
8
O'Hare, Austin
9
St Mary's (MN)
10:00.05
1
9
Stimson, Ronnie
11
Hamline
10:12.32
1
10
Berens, Chad
9
Nebraska Wesleya
10:20.49
1
11
Atkins, Jordan
11
Lawrence Univers
10:28.52
1
12
Dunic, Brian
11
Nebraska Wesleya
10:33.01
1
13
Nordby, Grant
11
Nebraska Wesleya
10:37.02
1
14
Mommsen, Seth
12
Wartburg
NT
1
Mens 110m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Page, Rylan
11
Wisconsin-Eau Cl
14.59
nwi
1
2
Kalinay, Dylan
9
Simpson College
14.61
nwi
1
3
Rohloff, Luke
10
Wisconsin-La Cro
14.90
nwi
1
4
Judd, Mike
11
Wisconsin-Whitew
14.91
nwi
1
5
Hokanson, Tom
10
Wisconsin-La Cro
14.98
nwi
1
6
Groth, Austin
10
Buena Vista
15.27
nwi
1
Mens 110m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Arnold, Dan
9
Wisconsin-Platte
14.41
nwi
1
1
Otto, Daniel
11
Wisconsin-La Cro
14.46
nwi
2
2
Page, Rylan
11
Wisconsin-Eau Cl
14.70
nwi
2
2
Kalinay, Dylan
9
Simpson College
14.73
nwi
1
3
Judd, Mike
11
Wisconsin-Whitew
14.73
nwi
2
4
Rohloff, Luke
10
Wisconsin-La Cro
15.01
nwi
2
3
Groth, Austin
10
Buena Vista
15.07
nwi
1
4
Hokanson, Tom
10
Wisconsin-La Cro
15.21
nwi
1
5
Peterson, Greg
12
Wisconsin-Eau Cl
15.25
nwi
2
6
Veras, Nic
10
Wisconsin-Eau Cl
15.80
nwi
2
5
Griest, Garrison
9
Wisconsin-Oshkos
16.02
nwi
1
Mens 400m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Jelich, Alex
12
Wisconsin-La Cro
52.55
1
2
Trimner, Danny
10
Wisconsin-Oshkos
53.36
1
3
Gilmore, Alex
12
Wartburg
54.56
1
4
Samson, Gadi
9
Wisconsin-Stout
54.72
1
5
Groth, Austin
10
Buena Vista
54.75
1
6
Bates, Austin
9
Wisconsin-La Cro
55.02
1
7
Kremer, Dan
12
St Thomas (MN)
55.05
1
1
Gredvig, Jacob
10
St Thomas (MN)
55.09
2
8
Gross, Conner
9
St Thomas (MN)
55.25
1
9
Moerer, Justin
11
Nebraska Wesleya
55.44
1
2
Sigrist, Nick
9
Luther
56.27
2
3
Anderlik, Justin
10
Wartburg
56.28
2
4
Griest, Garrison
9
Wisconsin-Oshkos
56.95
2
5
Naumann, Michael
11
St Scholastica
57.14
2
10
Stokes Cerkvenik, Sam
12
Luther
58.25
1
6
Mergens, Chris
12
St John's (MN)
59.88
2
Mens 4x100m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Pientok, White,
Prince, Dennis
Wisconsin-Eau Cl
40.72
1
2
Olson, Peterson,
Bentz, Allan
Wisconsin-Oshkos
41.09
1
3
Dowell, Whitehea,
Navin, Mertens
Wisconsin-Platte
41.38
1
4
Ward, Goerdt,
Gassman, Ball
Loras
41.51
1
5
Flemingt, Teel,
Holka, Morris
Nebraska Wesleya
41.58
1
6
Loess, Larson,
Grainger, Witt
Wisconsin-Whitew
41.89
1
7
Johnson, Klamm,
Harle, Hinton
Bethel (MN)
42.38
1
Mens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Smith, Smith,
Tehan, Mason
Wisconsin-La Cro
3:12.69
1
2
Bentz, Trimner,
Zanoya, Beaudo
Wisconsin-Oshkos
3:14.31
1
3
Dewey, Holka,
Schuerma, Teel
Nebraska Wesleya
3:14.60
1
4
Schwartz, Koppes,
Dolphin, Kregel
Wartburg
3:15.25
1
5
Rudebeck, Martinel,
Urbanski, Denu
Wisconsin-Whitew
3:15.46
1
6
Hodowani, Thompson,
Samson, Salveson
Wisconsin-Stout
3:17.68
1
Mens Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Steen, Roger
12
Wisconsin-Eau Cl
18.67m
(61'3)
1
2
Bellamy, Andy
12
Wartburg
16.38m
(53'8.75)
1
3
Udenberg, Thomas
10
Wisconsin-Superi
15.82m
(51'10.75)
1
4
Jensen, Jordan
11
Wisconsin-Eau Cl
15.49m
(50'9.75)
1
5
Duwenhoegger, Chase
9
Hamline
15.17m
(49'9)
1
6
Heston, Pierce
11
Hamline
15.07m
(49'5.25)
1
7
Hausman, Micah
10
St Thomas (MN)
15.04m
(49'4)
1
8
Jacobson, Travis
9
Hamline
14.74m
(48'4.25)
1
9
Whaley, Kyle
10
Wisconsin-Platte
13.81m
(45'3.5)
1
10
McNeil, Kyle
10
Wisconsin-Whitew
13.51m
(44'3.75)
1
11
Mess, Alex
11
Wisconsin-Eau Cl
ND
(--)
1
Mens Discus
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Peterson, Jeremy
11
St Scholastica
48.08m
(157'8.75)
1
2
Tyler, Anthony
10
Hamline
47.31m
(155'2.5)
1
3
Rahman, Tanner
9
Wisconsin-La Cro
46.23m
(151'8)
1
4
Davison, Josh
11
Wisconsin-Whitew
46.19m
(151'6.5)
1
5
Grussing, Joey
12
Hamline
46.10m
(151'2.75)
1
6
Lindgren, Sean
12
Nebraska Wesleya
45.37m
(148'10)
1
7
Mess, Alex
11
Wisconsin-Eau Cl
44.80m
(146'11.75)
1
8
Royce, Charlie
11
Wisconsin-Stout
44.71m
(146'8)
1
9
McNeil, Kyle
10
Wisconsin-Whitew
44.01m
(144'4.5)
1
10
Udenberg, Thomas
10
Wisconsin-Superi
43.09m
(141'4.25)
1
11
Pariseau, Dillon
12
Wisconsin-Eau Cl
40.47m
(132'9.25)
1
12
Jensen, Jordan
11
Wisconsin-Eau Cl
40.08m
(131'5.75)
1
Mens Javelin Flight #1
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Veras, Nic
10
Wisconsin-Eau Cl
38.30m
(125'7.75)
1
2
Hetcher, Wes
10
Lawrence Univers
34.63m
(113'7.25)
1
3
Berry, Stephon
9
Lawrence Univers
29.90m
(98'1)
1
4
Fischer, Corey
10
Lawrence Univers
19.54m
(64'1.25)
1
Mens Javelin Flight #2
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Howes, Bolton
12
Macalester
49.28m
(161'8)
1
2
Kohnke, Tylar
9
Wisconsin-Steven
48.57m
(159'4)
1
3
Young, Cole
10
Concordia-Moorhe
48.18m
(158'0.75)
1
4
Hayes, Sean
9
Macalester
47.95m
(157'3.75)
1
5
Jungbauer, Henry
12
Luther
47.90m
(157'1.75)
1
6
Carlson, Nick
12
Gustavus Adolphu
47.90m
(157'1.75)
1
7
Bublitz, Cristen
9
Luther
39.20m
(128'7.25)
1
Mens Hammer Flight #1
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
DeBoer, Bryce
10
Bethel (MN)
51.07m
(167'6.5)
1
2
Kircher, Tyler
12
St Mary's (MN)
50.77m
(166'6.75)
1
3
Beal, Thomas
12
Ripon
48.98m
(160'8.25)
1
4
Smith, Nathan
10
Wisconsin-Whitew
47.33m
(155'3.25)
1
5
Palmer, Ethan
9
Wisconsin-La Cro
46.29m
(151'10.25)
1
6
Olson, Josh
11
Bethel (MN)
46.11m
(151'3.25)
1
7
Berg, Nathan
9
Wisconsin-La Cro
43.90m
(144'0.25)
1
8
McNeil, Kyle
10
Wisconsin-Whitew
42.85m
(140'7)
1
Mens Hammer Flight #2
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
8
Brueggen, Andrew
Unattached
63.99m
(209'11.25)
1
1
Heil, Logan
10
Wisconsin-Steven
57.66m
(189'2)
1
9
Tykwinski, Ben
Unattached
56.93m
(186'9.25)
1
2
Peterson, Jeremy
11
St Scholastica
56.71m
(186'0.5)
1
3
Stockheimer, Zach
11
Wisconsin-Whitew
55.70m
(182'8.75)
1
4
Steen, Roger
12
Wisconsin-Eau Cl
55.12m
(180'10)
1
5
Lindgren, Sean
12
Nebraska Wesleya
52.54m
(172'4.5)
1
6
Whaley, Kyle
10
Wisconsin-Platte
52.25m
(171'5)
1
7
Newberry, Nate
10
Wisconsin-La Cro
48.84m
(160'2.75)
1
Mens High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Dietlin, Matt
10
Wisconsin-Eau Cl
1.97m
(6'5.5)
1
2
MaGee, Cameron
9
Wisconsin-Whitew
1.97m
(6'5.5)
1
3
White, Cory
12
Wisconsin-Eau Cl
1.97m
(6'5.5)
1
4
Frazier, Isaac
10
Simpson College
1.97m
(6'5.5)
1
5
Deiss, Brendan
9
Wisconsin-La Cro
1.97m
(6'5.5)
1
6
Wright, Gabe
10
Concordia-Moorhe
1.87m
(6'1.5)
1
Mens Long Jump Flight #1
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
6
Chanos, Eric
Unattached
6.35m
(20'10)
nwi
1
1
Twumasi, Raymond
10
St John's (MN)
6.15m
(20'2)
nwi
1
2
Harle, Jacob
9
Bethel (MN)
6.14m
(20'1.5)
nwi
1
3
Horoshak, Alex
12
St Scholastica
6.04m
(19'9.75)
nwi
1
4
Fritz, Zak
12
Wisconsin-Whitew
5.88m
(19'3.5)
nwi
1
7
Watson, Bryan
WI Track Club
5.64m
(18'6)
nwi
1
5
Hetcher, Wes
10
Lawrence Univers
5.54m
(18'2)
nwi
1
8
Peterson, Greg
12
Wisconsin-Eau Cl
ND
(--)
nwi
1
Mens Long Jump Flight #2
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
6
Bertelsen, Eric
Unattached
7.65m
(25'1)
nwi
1
1
MaGee, Cameron
9
Wisconsin-Whitew
7.16m
(23'5.75)
nwi
1
2
Witschen, Michael
10
St Thomas (MN)
7.02m
(23'0.25)
nwi
1
7
Lundquist, Clark
Unattached
6.75m
(22'1.75)
nwi
1
3
Haase, Christopher
11
Wisconsin-La Cro
6.73m
(22'0.75)
nwi
1
4
Morris, Malik
9
Nebraska Wesleya
6.65m
(21'9.75)
nwi
1
5
Koll, Joe
10
St John's (MN)
6.50m
(21'3.75)
nwi
1
8
Loess, Grant
10
Wisconsin-Whitew
ND
(--)
nwi
1
Mens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Lorenz, Matt
11
Wisconsin-La Cro
14.38m
(47'2)
nwi
1
2
Lubinski, Nick
11
Wisconsin-Stout
14.22m
(46'7.75)
nwi
1
3
Greenup, Julian
11
Wisconsin-La Cro
13.88m
(45'6.25)
nwi
1
4
Sellhorst, Garrett
11
Nebraska Wesleya
13.79m
(45'2.75)
nwi
1
5
Baber, Eric
11
Wisconsin-Whitew
13.70m
(44'11.25)
nwi
1
6
Haase, Christopher
11
Wisconsin-La Cro
13.25m
(43'5.5)
nwi
1
7
Koll, Joe
10
St John's (MN)
12.96m
(42'6)
nwi
1
8
Twumasi, Raymond
10
St John's (MN)
12.87m
(42'2.5)
nwi
1
9
Chanos, Eric
Unattached
12.43m
(40'9.25)
nwi
1
Mens Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Trkula, Gary
12
Wisconsin-La Cro
4.87m
(15'11.5)
1
2
Riggs, Garrett
11
Wisconsin-Platte
4.82m
(15'9.75)
1
3
Britt, Cody
12
Bethel (MN)
4.82m
(15'9.75)
1
21
Valley, TJ
Unattached
4.67m
(15'3.75)
1
4
Hill, Jeffery
12
Wisconsin-La Cro
4.67m
(15'3.75)
1
5
Walsh-Brenizer, Aj
11
Wisconsin-River
4.67m
(15'3.75)
1
10
Sorensen, Colton
9
Wisconsin-River
4.52m
(14'9.75)
1
11
Evansen, Wes
9
Wisconsin-La Cro
4.52m
(14'9.75)
1
12
Kraeger, Tyler
9
Wisconsin-La Cro
4.52m
(14'9.75)
1
13
Nolden, Parker
10
Wisconsin-Platte
4.52m
(14'9.75)
1
14
Von Arx, Michael
12
Wisconsin-Eau Cl
4.52m
(14'9.75)
1
6
Volker, Mark
12
Hamline
4.52m
(14'9.75)
1
7
Tenmanson, Eli
9
Wisconsin-La Cro
4.52m
(14'9.75)
1
8
deBlock, Josh
9
Wisconsin-Stout
4.52m
(14'9.75)
1
9
Molnar, Windsor
12
Wisconsin-River
4.52m
(14'9.75)
1
15
Farrand, AJ
11
Nebraska Wesleya
4.37m
(14'4)
1
16
Trajkovski, Marshall
11
Wisconsin-Platte
4.37m
(14'4)
1
17
Queoff, Erik
11
Luther
4.37m
(14'4)
1
18
Novack, Kyle
12
Ripon
4.37m
(14'4)
1
19
Mesenburg, Robert
10
Wisconsin-Stout
4.37m
(14'4)
1
20
Speaker, Cody
12
Wisconsin-Whitew
4.37m
(14'4)
1
22
Klister, Eric
9
Wisconsin-La Cro
NH
(--)
1
23
Murrey, Josh
10
Concordia-Moorhe
NH
(--)
1
24
Gertschen, Devan
9
Wisconsin-Oshkos
NH
(--)
1
25
Caufield, Kevin
11
Wisconsin-Oshkos
NH
(--)
1
26
Matheson, Joe
11
Hamline
NH
(--)
1
Womens 100m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Dynes, Erica
11
Wartburg
12.13
nwi
1
2
Wells-Johnson, Shakeela
10
St Catherine
12.17
nwi
1
3
Schmidt, Becky
12
St Cloud State
12.18
nwi
1
4
Kelsey, Kayla
12
Wisconsin-Eau Cl
12.43
nwi
1
5
Jones, Callie
10
Augsburg
12.45
nwi
1
6
Argir, Sammi
9
St Scholastica
12.65
nwi
1
Womens 100m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Heafy, Meg
11
Wisconsin-La Cro
11.88
nwi
1
2
Dynes, Erica
11
Wartburg
12.00
nwi
1
1
Wells-Johnson, Shakeela
10
St Catherine
12.11
nwi
2
2
Ludwigson, Jaime
12
Wisconsin-La Cro
12.20
nwi
2
3
Jones, Callie
10
Augsburg
12.32
nwi
1
4
Worachek, Kelsey
9
Wisconsin-Eau Cl
12.37
nwi
1
3
Schmidt, Becky
12
St Cloud State
12.43
nwi
2
4
Kelsey, Kayla
12
Wisconsin-Eau Cl
12.56
nwi
2
5
Argir, Sammi
9
St Scholastica
12.63
nwi
1
5
Reichenberger, Emily
9
Wisconsin-Oshkos
12.65
nwi
2
6
Foy, Teja
11
Minnesota-Morris
12.72
nwi
2
7
Malueg, Alesha
12
Wisconsin-Oshkos
12.78
nwi
2
6
Hemmen, Cassandra
12
Wisconsin-Oshkos
12.84
nwi
1
7
Marker, Maggie
12
Buena Vista
12.94
nwi
1
8
Thomas, Kendra
9
Lawrence Univers
13.31
nwi
1
Womens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Lundstrom, Hannah
9
Concordia-Moorhe
25.11
nwi
1
2
Cherry, Becca
10
Wartburg
25.28
nwi
1
3
Glidden, Sarah
10
Wisconsin-Eau Cl
25.29
nwi
1
4
Laufenberg, Lindsey
12
Wisconsin-Eau Cl
25.33
nwi
1
5
Helmle, Tessa
10
Wartburg
25.59
nwi
1
1
Patterson, Brooke
12
Wisconsin-Eau Cl
25.91
nwi
2
6
Argir, Sammi
9
St Scholastica
25.97
nwi
1
7
Foy, Teja
11
Minnesota-Morris
25.99
nwi
1
2
Buergi, Ashleigh
9
Wisconsin-Eau Cl
26.23
nwi
2
Womens 400m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Krick, Katie
10
Nebraska Wesleya
55.91
1
2
Hunke, Abbie
10
Nebraska Wesleya
56.14
1
3
Reineck, Jessie
11
Wisconsin-Eau Cl
56.17
1
4
Rupnow, Jess
11
Wisconsin-Eau Cl
57.18
1
5
Hanson, Alexis
10
Loras
57.29
1
6
Buske, Brianna
12
St Scholastica
57.57
1
7
Rouse, Steph
12
Wisconsin-Eau Cl
57.90
1
8
Crew, Claire
10
Wartburg
58.57
1
1
Feller, Samantha
10
Wartburg
58.94
2
2
Buergi, Ashleigh
9
Wisconsin-Eau Cl
59.76
2
3
Allen, Emma
9
Ripon
59.92
2
4
Sapiro, Emma
11
Wisconsin-Stout
1:00.63
2
9
Duehr, Elizabeth
9
Wartburg
1:02.69
1
5
Browne, Alile
9
Viterbo Univ
1:04.14
2
6
Degnan, Janey
9
Lawrence Univers
1:05.15
2
7
Hele, Noelle
9
Lawrence Univers
1:07.57
2
8
Rinehart, Kassidy
12
Lawrence Univers
1:08.79
2
Womens 800m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Brom, Amanda
12
Wisconsin-Whitew
2:08.21
1
2
Goeman, Kayla
12
St Thomas (MN)
2:09.23
1
3
Verhasselt, Kylee
12
Wisconsin-Oshkos
2:10.68
1
4
Kregel, Kayla
12
Wartburg
2:11.01
1
5
Officer, Taylor
10
Wartburg
2:11.72
1
6
Kosobud, Allison
10
St Benedict
2:12.99
1
7
Barton, Carly
10
St Thomas (MN)
2:13.82
1
8
Dengel, Olivia
9
St Benedict
2:14.05
1
9
Kleve, Maddie
11
Wartburg
2:15.70
1
10
Atchison, Rachel
10
Wisconsin-La Cro
2:17.76
1
1
Wesley, Rebecca
12
Bethel (MN)
2:18.57
2
2
Karl, Calla
12
Wisconsin-Eau Cl
2:18.77
2
3
Smith, Martina
11
Buena Vista
2:19.97
2
4
Shepardson, Katelyn
10
Wisconsin-La Cro
2:20.35
2
5
Bauman, Emily
11
Wisconsin-Stout
2:21.20
2
1
Whealy, Blythe
11
Bethel (MN)
2:23.62
3
2
Woyak, Olivia
9
Wisconsin-Whitew
2:24.53
3
3
Simons, Jessi
9
Nebraska Wesleya
2:26.43
3
4
Van Slyke, Tarin
9
Nebraska Wesleya
2:26.64
3
5
Nycz, Alyssa
11
Ripon
2:27.09
3
6
Schrobilgen, Erin
9
Lawrence Univers
2:34.26
3
Womens 1500m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Celichowski, Colette
12
Carleton
4:33.18
2
1
Goetzl, Serena
12
Wartburg
4:36.93
1
2
Halverson, Annika
9
Bethel (MN)
4:37.39
1
3
Buse, Megan
11
Wisconsin-Whitew
4:38.46
1
4
Moore, Taylor
12
Wartburg
4:38.98
1
5
Holmes, Megan
12
St Olaf College
4:40.25
1
6
Emerson, Monica
12
Wisconsin-Eau Cl
4:40.39
1
7
Jenkins, Sonny
12
Wisconsin-Oshkos
4:47.34
1
2
Haus, Andrea
12
Hamline
4:48.39
2
8
Hovland, Casey
9
St Scholastica
4:49.18
1
3
Larson, Jenny
10
Edgewood
4:51.66
2
4
Kilgus, Kate
10
Lawrence Univers
4:52.78
2
5
Strickland, Shannon
10
St Catherine
4:58.76
2
6
Lenners, Morgan
10
Nebraska Wesleya
5:00.24
2
7
Kennedy, Brenna
11
Hamline
5:01.02
2
9
Owens, Sarah
10
Luther
5:01.03
1
8
Warner, Jamie
11
Wisconsin-Eau Cl
5:11.19
2
9
Bruning, Clare
11
Lawrence Univers
5:11.94
2
10
Cyr, Abby
11
Hamline
5:18.83
2
11
Williams, Cora
11
Lawrence Univers
5:19.34
2
12
Huck, Margaret
9
Lawrence Univers
5:21.67
2
Womens 5000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Serres, Tricia
11
Luther
16:28.62
1
2
Waananen, Amy
12
St Olaf College
17:50.45
1
3
Philippi, Morghen
11
St Olaf College
18:15.82
1
4
Jenkins, Gabi
11
Nebraska Wesleya
18:19.69
1
16
Pierson, Maggie
Unattached
18:19.80
1
5
Maloney, Kara
11
Luther
18:25.54
1
17
COLE, AILEEN
WI Track Club
18:30.78
1
6
Wright, Hannah
9
Luther
18:37.33
1
7
Coulter, Kelsey
12
St Olaf College
18:55.99
1
8
Kautz, Erin
12
Nebraska Wesleya
18:59.92
1
9
Rieber, Josey
10
Wisconsin-Eau Cl
19:06.12
1
10
Crave, Laura
11
Wisconsin-Eau Cl
19:24.50
1
11
Sigler, Riley
10
Nebraska Wesleya
19:26.85
1
12
Swantek, Brooklyn
10
Nebraska Wesleya
19:52.44
1
13
Owens, Erika
10
Wisconsin-Eau Cl
NT
1
14
Arzbecker, Lian
9
Wisconsin-Eau Cl
NT
1
15
Whipple, Rebecca
9
Wisconsin-Eau Cl
NT
1
Womens 3k Steeple
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Bain, Piper
11
St Olaf College
11:07.90
1
2
Johnson, Jordan
10
St Scholastica
11:31.30
1
3
McElroy, Jenna
12
St Catherine
11:39.68
1
4
Fehringer, Melanie
12
Nebraska Wesleya
12:09.43
1
5
Bolgrien, Anna
12
Lawrence Univers
14:01.62
1
Womens 100m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Fleshner, Bayley
12
Simpson College
14.35
nwi
1
2
Gray, Cheyenne
12
Wisconsin-Stout
14.98
nwi
1
3
Korb, Addie
11
Wisconsin-La Cro
15.50
nwi
1
Womens 100m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Ludwigson, Jaime
12
Wisconsin-La Cro
14.34
nwi
2
2
McCauley, Erin
12
Wisconsin-La Cro
14.34
nwi
2
1
Gordee, Claire
11
Wisconsin-La Cro
14.37
nwi
1
2
Korb, Addie
11
Wisconsin-La Cro
14.66
nwi
1
3
Saulsberry, Carolyn
11
Hamline
14.66
nwi
1
4
Fleshner, Bayley
12
Simpson College
14.67
nwi
1
5
Brandenburg, Elizabeth
10
Loras
14.68
nwi
1
3
Sherry, Taylor
11
Wisconsin-Oshkos
14.71
nwi
2
4
Gray, Cheyenne
12
Wisconsin-Stout
14.75
nwi
2
5
Drewiske, Kim
12
Wisconsin-Eau Cl
14.76
nwi
2
6
Jakoubek, Derica
11
Wartburg
14.90
nwi
1
7
Osterberger, Sammie
10
Coe
15.22
nwi
1
10
Saulsberry, Marolyn
Unattached
15.30
nwi
2
6
Geldernick, Margaret
12
Wisconsin-Oshkos
15.30
nwi
2
7
Russert, Hannah
10
St Scholastica
15.36
nwi
2
8
Cook, Bailey
11
St Thomas (MN)
15.50
nwi
1
8
Fentem, Hailey
9
St Scholastica
16.08
nwi
2
9
Spear, Madison
10
Buena Vista
16.27
nwi
1
9
Francour, Kaitlyn
12
Wisconsin-La Cro
16.75
nwi
2
Womens 400m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Mahr, Marissa
12
Wisconsin-La Cro
1:01.13
1
2
Wayne, Candice
11
Wisconsin-Whitew
1:02.64
1
3
Hall, Mallory
10
Wisconsin-La Cro
1:03.47
1
4
Lampe, Anna
12
Luther
1:03.52
1
5
Campbell, Amy
11
St Scholastica
1:04.88
1
1
McCauley, Erin
12
Wisconsin-La Cro
1:04.99
2
6
Zeman, Nicole
10
Ripon
1:06.51
1
7
Osterberger, Sammie
10
Coe
1:06.96
1
8
Spear, Madison
10
Buena Vista
1:10.18
1
2
Morrison, Marisa
9
Lawrence Univers
1:12.41
2
3
Smith, Erin
WI Track Club
1:16.00
2
Womens 4x100m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Worachek, Patterso,
Laufenbe, Fehler
Wisconsin-Eau Cl
46.19
1
2
Ludwigso, Slatter,
Gordee, Heafy
Wisconsin-La Cro
46.25
1
3
Cherry, Helmle,
Cheesema, Dynes
Wartburg
46.83
1
4
Blue, Reichenb,
Holicek, Hemmen
Wisconsin-Oshkos
47.90
1
5
James, Spear,
Larsen, Eberly
Buena Vista
48.35
1
6
Bence, McCuen,
Raucci, Amet
Wisconsin-Whitew
49.43
1
Womens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Tipp, Tipp,
Barton, Goeman
St Thomas (MN)
3:48.48
1
2
Kregel, Cheesema,
Moore, Officer
Wartburg
3:48.53
1
3
Malueg, McCormic,
Sherry, Verhasse
Wisconsin-Oshkos
3:48.62
1
4
Titterud, Titterud,
Ward, Brion
Wisconsin-Stout
3:48.88
1
5
Wayne, Richter,
Brom, Buse
Wisconsin-Whitew
3:50.83
1
Womens Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Dolezal, Samantha
11
Nebraska Wesleya
14.11m
(46'3.5)
1
2
Mahr, Shelby
12
Wisconsin-Whitew
13.79m
(45'2.75)
1
3
Putland, Jessica
12
Hamline
13.54m
(44'5)
1
4
Antony, Kendra
10
Wisconsin-La Cro
13.47m
(44'2.25)
1
5
Johnson, Olivia
11
Concordia-Moorhe
12.95m
(42'5.75)
1
6
Mercil, Mandy
10
Concordia-Moorhe
12.81m
(42'0.25)
1
7
Brandt, Michelle
10
Wisconsin-Stout
12.53m
(41'1.25)
1
8
Kapnisis, Victoria
10
Wartburg
12.40m
(40'8)
1
9
Theisen, JoHanna
9
Wisconsin-Eau Cl
12.17m
(39'11)
1
10
Urbanowicz, Erin
12
Hamline
11.64m
(38'2.25)
1
11
Holtz, Sam
9
Wartburg
11.24m
(36'10.5)
1
12
Swanson, Andrea
12
Wisconsin-Eau Cl
11.10m
(36'5)
1
13
Jarrett, Katheryn
10
Minnesota-Morris
10.69m
(35'0.75)
1
Womens Discus Flight #1
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Antony, Kendra
10
Wisconsin-La Cro
41.09m
(134'9.5)
1
2
Koltveit, Jerri
12
Hamline
40.51m
(132'10.75)
1
3
Ludwig, Brittany
10
St Scholastica
39.01m
(127'11.75)
1
4
Theisen, JoHanna
9
Wisconsin-Eau Cl
38.85m
(127'5.5)
1
5
Solberg, Alyssa
12
Bethel (MN)
38.00m
(124'8)
1
6
Mercil, Mandy
10
Concordia-Moorhe
37.46m
(122'10.75)
1
7
Voycheske, Ciara
10
Nebraska Wesleya
36.49m
(119'8.5)
1
Womens Discus Flight #2
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Mahr, Shelby
12
Wisconsin-Whitew
47.82m
(156'10.5)
1
2
Birchem, Hillary
12
Concordia-Moorhe
46.90m
(153'10.25)
1
3
Dolezal, Samantha
11
Nebraska Wesleya
45.22m
(148'4.25)
1
4
Stringer, Genny
10
Wisconsin-Whitew
44.32m
(145'4.75)
1
5
Becker, Steavan
9
Nebraska Wesleya
43.67m
(143'3.25)
1
6
Vinokur, Victoria
12
Wisconsin-Superi
42.91m
(140'9.25)
1
7
Lieffort, Heidi
9
Wisconsin-Stout
42.04m
(137'11)
1
8
Meier, Lydia
10
Wisconsin-Stout
40.24m
(132'0.25)
1
9
Anderson, Sam
11
Wisconsin-Eau Cl
39.16m
(128'5.5)
1
10
Kapnisis, Victoria
10
Wartburg
38.82m
(127'4.25)
1
Womens Javelin
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Besch, Alyssa
11
St Catherine
38.75m
(127'1.5)
1
2
Forness, Mikayla
10
Concordia-Moorhe
38.48m
(126'2.75)
1
3
Johnson, Olivia
11
Concordia-Moorhe
38.34m
(125'9.25)
1
4
Bean, Caycee
9
Wisconsin-La Cro
38.27m
(125'6.5)
1
5
Karels, Megan
11
Wartburg
33.82m
(110'11.5)
1
6
Breault, Danielle
11
St Catherine
33.73m
(110'7.75)
1
7
Pohlmann, Megan
10
St Catherine
33.45m
(109'8.75)
1
8
Francour, Kaitlyn
12
Wisconsin-La Cro
32.17m
(105'6.5)
1
9
Rinehart, Kassidy
12
Lawrence Univers
31.63m
(103'9.25)
1
10
McCauley, Erin
12
Wisconsin-La Cro
25.87m
(84'10.5)
1
11
Ori, Brenna
10
Lawrence Univers
25.30m
(83'0)
1
12
Schneider, Erin
9
Wisconsin-Eau Cl
24.01m
(78'9.25)
1
13
Hader, Shelby
9
Lawrence Univers
19.57m
(64'2.25)
1
Womens Hammer Flight #1
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Merkes, Julianne
12
Wisconsin-La Cro
48.28m
(158'4.75)
1
2
Hemann, Kayla
12
Wartburg
45.64m
(149'8.75)
1
3
Brandt, Michelle
10
Wisconsin-Stout
44.95m
(147'5.5)
1
4
Passaglia, Amanda
9
Bethel (MN)
44.72m
(146'8.5)
1
5
Johnson, Olivia
11
Concordia-Moorhe
43.13m
(141'6)
1
6
Solberg, Alyssa
12
Bethel (MN)
42.44m
(139'2.75)
1
7
Jarrett, Katheryn
10
Minnesota-Morris
ND
(--)
1
Womens Hammer Flight #2
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Meier, Lydia
10
Wisconsin-Stout
55.55m
(182'3)
1
2
Mahr, Shelby
12
Wisconsin-Whitew
54.29m
(178'1.25)
1
3
Urbanowicz, Erin
12
Hamline
50.83m
(166'9)
1
4
Dolezal, Samantha
11
Nebraska Wesleya
49.31m
(161'9.25)
1
5
Anderson, Sam
11
Wisconsin-Eau Cl
49.07m
(160'11.75)
1
6
Martin, Maggie
12
Wisconsin-Steven
48.70m
(159'9.25)
1
7
Koellner, Jodi
9
Nebraska Wesleya
48.34m
(158'7)
1
8
Jansen, Cara
12
Wisconsin-Steven
45.94m
(150'8.5)
1
9
Perkins, Erin
Unattached
45.47m
(149'2)
1
Womens High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Breaker, Jenna
12
Ripon
1.78m
(5'10)
1
2
Christianson, Nicole
11
St Scholastica
1.70m
(5'6.75)
1
3
Thomson, Caitlin
12
Wisconsin-Platte
1.65m
(5'4.75)
1
4
Iserman, Alyssa
11
Wisconsin-Platte
1.60m
(5'2.75)
1
5
Kamm, Kaitlin
11
Minnesota-Morris
1.60m
(5'2.75)
1
6
Kladivo, Kailey
11
Wartburg
1.60m
(5'2.75)
1
10
Ward, Meagan
12
Wisconsin-Stout
1.55m
(5'1)
1
7
Brichacek, Jill
9
Nebraska Wesleya
1.55m
(5'1)
1
8
Johnson, Vanessa
9
Concordia-Moorhe
1.55m
(5'1)
1
9
Ederer, Kasey
11
Wisconsin-Oshkos
1.55m
(5'1)
1
11
Watry, Jamie
10
Wisconsin-Steven
1.50m
(4'11)
1
12
Browne, Alile
9
Viterbo Univ
1.50m
(4'11)
1
Womens Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
15
Willis, Todea-kay
Unattached
6.01m
(19'8.5)
nwi
1
1
Hickerson, Rochelle
12
Concordia-Moorhe
5.56m
(18'2.75)
nwi
1
2
Schmidt, Becky
12
St Cloud State
5.51m
(18'0.75)
nwi
1
3
Marchan, Karina
9
Wisconsin-Oshkos
5.43m
(17'9.75)
nwi
1
4
Williams, Amber
10
Wisconsin-Platte
5.41m
(17'8.75)
nwi
1
5
Blue, Samantha
12
Wisconsin-Oshkos
5.38m
(17'7.75)
nwi
1
6
Jones, Callie
10
Augsburg
5.34m
(17'6)
nwi
1
7
McCauley, Erin
12
Wisconsin-La Cro
5.30m
(17'4.5)
nwi
1
8
Scharbarth, Abby
10
Wisconsin-La Cro
5.30m
(17'4.5)
nwi
1
9
Reed, Kelsey
12
Wisconsin-Platte
5.22m
(17'1.5)
nwi
1
10
Sherry, Taylor
11
Wisconsin-Oshkos
5.15m
(16'10.75)
nwi
1
11
Alston, Bailey
12
Wisconsin-La Cro
5.14m
(16'10.25)
nwi
1
12
Dickson, Danielle
12
St Scholastica
5.13m
(16'9.75)
nwi
1
13
Cook, Bailey
11
St Thomas (MN)
5.00m
(16'4.75)
nwi
1
14
Rinehart, Kassidy
12
Lawrence Univers
4.43m
(14'6.25)
nwi
1
16
Ori, Brenna
10
Lawrence Univers
ND
(--)
nwi
1
Womens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Halama, Bria
11
Wisconsin-La Cro
12.55m
(41'2)
nwi
1
2
Henderson, Tyler
11
Wisconsin-Whitew
11.47m
(37'7.5)
nwi
1
3
Stedman, Julia
11
Wisconsin-Eau Cl
11.46m
(37'7)
nwi
1
4
Williams, Amber
10
Wisconsin-Platte
11.29m
(37'0.25)
nwi
1
5
Willett, Sarah
10
Wisconsin-Stout
11.28m
(37'0)
nwi
1
6
Shober, Amanda
12
Wisconsin-Oshkos
11.23m
(36'10)
nwi
1
7
Coleman, Aisha
10
Wisconsin-Whitew
11.01m
(36'1.25)
nwi
1
8
Hennen, Lexi
10
Wisconsin-Eau Cl
9.97m
(32'8.5)
nwi
1
9
Hele, Noelle
9
Lawrence Univers
8.99m
(29'5.75)
nwi
1
10
Hemmen, Cassandra
12
Wisconsin-Oshkos
ND
(--)
nwi
1
11
Coleman, Chalea
12
Loras
ND
(--)
nwi
1
Womens Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Fuchs, Katrina
11
Wisconsin-La Cro
3.53m
(11'6.75)
1
2
Wolter, Sabrina
9
Wisconsin-La Cro
3.53m
(11'6.75)
1
3
Tietz, Summer
12
Wisconsin-La Cro
3.53m
(11'6.75)
1
4
Metzger, Kara
11
Wisconsin-Eau Cl
3.38m
(11'1)
1
5
Missurelli, Maria
9
St Mary's (MN)
3.23m
(10'7)
1
10
Oligmueller, Sarah
10
Nebraska Wesleya
NH
(--)
1
11
Weber, Stefanie
12
Wisconsin-Oshkos
NH
(--)
1
6
Howell, Meaghan
10
Wisconsin-La Cro
NH
(--)
1
7
Claude, Riley
10
Wisconsin-River
NH
(--)
1
8
Alme, Ashley
11
Wisconsin-La Cro
NH
(--)
1
9
Fulton, Emma
11
St Olaf College
NH
(--)
1
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Hashtags
#wisconsin
#la-crosse
#wisconsin-la-crosse
#qualifier
More news
Volker Wins Second Elite 22 Award
Pipers To Send Quartet To NCAA D-III TF Meet
0 shares:
Wisconsin La Crosse Outdoor Qualifier
,
Augsburg College Track and Field and Cross Country - Minneapolis, Minnesota
,
Bethel University Track and Field and Cross Country - Saint Paul, Minnesota
,
Buena Vista University Track and Field and Cross Country - Storm Lake, Iowa
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Hamline University Track and Field and Cross Country - Saint Paul, Minnesota
Year
Videos
News
Photos
Blogs
2023
57
2022
74
2021
78
2020
61
2019
92
2018
114
2017
84
2016
87
2015
108
2014
1
125
2013
172
2012
2
37
2011
1
4
2010
2
2009
1
Show 12 more
Hashtags
#wisconsin
#la-crosse
#wisconsin-la-crosse
#qualifier
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!